SOTA OM/NR-001 Veľký Inovec a OM/BB-063 Chlm 1. 2. 2020

Posted by

Po piatku prišla sobota, a tak som sa rozhodol, že tentokrát vytiahnem svoju maminu na kopce, kde ešte nikdy nebola. A vlastne ani ja. Prednedávnom som v éteri započul, že Veľký Inovec v pohorí Pohronský Inovec je veľmi príjemná Sota kóta s peknými výhľadmi. A keďže výšľap na vrchol mal trvať len niečo vyše hodiny, pridal som do nášho plánu aj malý neďaleký kopček na druhej strane doliny s názvom Chlm, ktorý už spadá pod Štiavnické vrchy.

Auto sme ráno odstavili na parkovisku v Ski areáli Drozdovo, ktoré bolo už od rána plné ako počas HAM stretnutí. Aj zjazdovka sa už začala poriadne plniť, hlavne školskými skupinami. My sme však šli na Inovec. Za približne hodinu a štvrť sme sa po zľadovatenej lesnej ceste dostali konečne na kótu. Najprv skúšam len teleskopický vertikál. Hneď sa mi ozývajú tri stanice, z toho jedna maďarská a mne už zo Sota aktivácií známy Zoli, HA5CQZ. Tiež je na Sote, takže pribúdajú aj body do Summit2Summit hodnotenia. Potom skúšam aj na bystrickú stranu, ale ozýva sa mi iba Marek, OM7AFM. Rozhodujem sa preto skúsiť aj 5 el. Yagi. Tá mi signál na Banskú Bystricu síce zlepší, ale aj tak sa mi nedarí spojiť s nikým iným z Bystrice okrem Mareka. Potom nám napadá, že Marek je jediný, kto má smerovku, a to je dôvod nášho (ne)spojenia… Nevadí… Otáčam anténu ďalej do „kolečka”. Chytám aj Dalibora, OK2MAP, ktorý je tiež na Sote a je odo mňa pekných 123 km. Po 7 spojeniach a po dvoch „Yagi- kolečkách” výziev bez odozvy balíme s maminou výbavu, čaká nás totiž ešte náročná cesta a hlavne druhá kóta, o ktorej vôbec nevieme, ako bude vyzerať.

Dole na parkovisku už pribudli autá až k hornému parkovisku, takže návštevnosť je tu naozaj obrovská. My ale opúšťame Drozdovo a presúvame sa na druhú stranu doliny. Vyrážame po zelenej turistickej značke, ktorá má byť síce trochu dlhšia ako tá na Veľký Inovec, ale zas je celý čas otočená k slniečku, preto máme prakticky jarné počasie.

Cesta je mokrá, blatistá a miestami aj zľadovatená. Po polhodine sa však voda z ciest stráca a až na vrchol pokračujeme po suchom chodníčku a za veľkého tepla. Približne 20 minút pred vrcholom sa dvojmeter začína ozývať. Parta rádioamatérov je na kóte Somár v Malých Karpatoch. Hneď po tom, ako sa mi rozsvietia oči nad poľahky aktivovanou Sotou, ma však prepadne strach. Čo ak skončia s vysielaním a pôjdu dole? Preto sa oddeľujem od maminy, ktorú nechávam za sebou, a zrýchleným pochodom vyrážam na vrchol. Keď už som si myslel, že som len pár metrov od povoleného kruhu 25 metrov, z ktorého treba vysielať, skúšam nadviazať spojenie a posunúť im info, že som na ceste na Sota vrchol a nech v žiadnom prípade  neodchádzajú. Samozrejme som však s malou anténkou veľa signálov nevytvoril, hlavne keď mi počas druhej relácie došla baterka. S vybitou baterkou v stanici a teleskopickou anténou v jednej ruke a s mobilom pre zapisovanie spojení v druhej naviac zisťujem, že vrchol je ešte asi 10 minút predo mnou. Doslova bežím až na vrchol, kde urýchlene vymieňam novú baterku, montujem yaginu a skúšam volať na partiu, ktorá vysielala na Somárovi. J Samozrejme, že sa nikde nechystali a môj strach o stratu spojení s nimi bol zbytočný. Takže zapisujem prvé spojenia a dávam si prvé „kolečko s yaginou”. Po namierení na Rakúsko sa mi ozval slabý, no počuteľný hlas od Petra, OE6PID/P, ktorý bol tiež na Sote. Takže jasné, že ma potešili ďalšie Summit2Summit bodíky. Viac ma ale potešilo zistenie, že sa Peter nachádza podľa lokátoru asi 256 km odo mňa, čo je doteraz moja top QRB na 2 m.. a na 5 w je to zo zalesneného krtinca celkom obstojný úlovok. Spolu s Petrom je na rovnakej kóte aj Barbara, OE6BID, takže ODX hneď dvakrát. V závere tretieho „kolečka” sa mi ozývajú aj kamaráti Bystričania, takže aj oni získajú lovecké body.

Cesta z kóty k autu sa niesla v jarnej nálade, takže zážitok bol aj na maminkinej strane veľmi pozitívny. Ten bol zvýraznený ešte mojím nápadom zastaviť sa na obedo-večeru v kolibe pri Budči, kde sme sa naládovali cesnakovou a držkovou polievkou a bryndzovými haluškami.

Ešte raz ďakujem všetkým za spojenia a do skorého portejblovania.

S pozdravom Honza, OM7AHN

Share This: